Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Wykorzystywane są one przez system statystyki odwiedzin na stronie. Możesz wyłączyć cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Rozumiem

Krystyna Brzechwa

Urodziła się w 1928 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1955r uzyskała dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Debiutowała na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki „Arsenał 55” w Warszawie

Jej twórczość obejmuje malarstwo olejne i rysunek.

W swoim dorobku twórczym ma ponad 120 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą m. in. w Danii, Szwecji, Holandii, USA, Wielkiej Brytanii. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i prezentacjach sztuki polskiej w kraju i za granicą.

Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego Warszawa Muzeum Miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Okręgowego w Kielcach, Muzeum Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Kopernika w Toruniu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Polskim w Chicago, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki, BWA w Białymstoku, BWA w Warszawie, Columbia University w Nowym Jorku, Clark University of Worcester, Massachusetts oraz w kolekcjach prywatnych m. in. w Holandii, Francji, Niemczech, Kanadzie , Japonii, Polsce, USA, Austrii, Wielkiej Brytanii, Izraelu.

W 1970 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1978 roku nagrodę Zasłużony Działacz Kultury. W 1980 r. odznaczona Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2006 roku otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.