Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Wykorzystywane są one przez system statystyki odwiedzin na stronie. Możesz wyłączyć cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Rozumiem

Anna Leszczyńska-Lewandowska

Studiowała na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. W 1974 roku obroniła dyplom w pracowni prof. St. Malinowskiego. Od 1962 roku zajmowała się amatorsko malarstwem i rysunkiem. W latach 1972-1975 wykonywała prace w zakresie malarstwa naściennego (mozaiki na suchym tynku) w Warszawie i w restauracjach w Greenwich w Londynie. Prace piórkiem, linoryty,fragment mozaiki i kartony do gobelinów prezentowała na wystawie rodzinnej w Domu Kultury na Żoliborzu w Warszawie.(1977r). W tym czasie zajmowała się również fotografią i obróbką zdjęciową. Naukę tkactwa artystycznego rozpoczęła na początku lat 70-tych zainspirowana tkaninami Barbary Hulanickiej artystki Warmii i Mazur, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektowała kartony pod gobeliny,farbowała wełnę do projektów, jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności warsztatowe. 

W 1981 roku rozpoczęła działalność w Pracowni Tkactwa Artystycznego na ul. Freta w Warszawie. Była jednym z założycieli Cechu Rzemieślników Artystów w Warszawie .Swoje prace prezentowała na 1wystawie indywidualnej i 5 wystawach zbiorowych (wyróżnienia, złoty medal w Krakowie 1988 oraz brązowy i srebrny medal 1991 za całokształt twórczości). Autorskie tkaniny Anny LL znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą m. in. w Belgii, Szwecji, Holandii, Włoch,Francji, Anglii,USA, Kanadzie, Japonii i na Węgrzech. Pod koniec lat 90-tych rozszerzyła działalność pracowni o ekspozycję malarstwa a w 2000 roku otworzyła galerię sztuki prezentującą malarstwo, grafikę, rzeźbę i tkaninę którą prowadzi do dziś. W latach 2002-2008 studiowała w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego jako wolny słuchacz.