Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Wykorzystywane są one przez system statystyki odwiedzin na stronie. Możesz wyłączyć cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Rozumiem

Wiesław Szamborski

Urodził się w 1941 roku .W latach 1959-1960 studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W latach 1960-1966 studiował na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Antoniego Łyżwańskiego i i Michała Byliny. Specjalizacja w zakresie malarstwa ściennego u profesorów Witolda Millera i Stefana Gierowskiego,a z grafiki warsztatowej u profesorów Andrzeja Rudzińskiego i Józefa Pakulskiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Michała Byliny w 1966 roku.

Od 1968 roku jest pracownikiem naukowym Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po odejściu na emeryturę Michała Byliny Szamborski rozpoczął w pełni samodzielną pracę dydaktyczną.1 października 1975 roku jako adiunkt otrzymał pracownię rysunku dla studentów II-V roku którą od 1982 roku prowadził jako docent. W 1988 roku został prodziekanem Wydziału Malarstwa,a w dwa lata później uzyskał tytuł profesora ASP.

W latach 80-tych aktywnie uczestniczył w Ruchu Kultury Niezależnej. W pażdzierniku1991 roku objął kierownictwo Katedry Malarstwa i Rysunku ASP i zaczął prowadzić pracownię malarstwa dla studentów II-V roku. W 1996 roku otrzymał nominację na profesora zwyczajnego. Do 1974 roku wystawiał wspólnie z Markiem Sapetto.

Na swoim koncie ma ponad 80 wystaw indywidualnych i ponad 250 wystaw zbiorowych.

Prace w zbiorach muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu ,Szczecinie. Ponadto w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą m. in. .we Francji,Grecji,Japonii,Kanadzie,Niemczech,Szwecji,Turcji,USA,Wielkiej Brytanii,Włoszech .