Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Wykorzystywane są one przez system statystyki odwiedzin na stronie. Możesz wyłączyć cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Rozumiem

Maria Okołów-Podhorska

W latach 1958-1964 studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych . Dyplom uzyskała w Pracowni Grafiki prof. Tadeusza Kulisiewicza. Studia kontynuowała w Londynie i w Paryżu w latach 1964-1966.W 1974 otrzymała stypendium Rządu Francuskiego, studiowała w Atelier Johnny Friedlaender i w Atelier Paul Franck w Paryżu.

W 1994 została wydana w 30 numerowanych egzemplarzach bibliofilska książka , ręcznie złożona,zawierająca 6 oryginalnych akwafort artystki. Książka była pierwszym francuskim tłumaczeniem opowiadania Cypriana Kamila Norwida „Menego”.

W 1999 ukończyła 2 teczki grafik: „Images grecques” i „Parerga”.

Swoją twórczość prezentowała na 22 wystawach indywidualnych w Polsce, Szwajcarii, Francji, Anglii i w Niemczech. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych.

.Akwaforty Marii Okołów-Podhorskiej znajdują się w galeriach w Polsce, we Francji i w Szwajcarii. Są w zbiorach Muzeum w Gdańsku i w Szczecinie, w Bibliotekach Narodowych w Warszawie i w Paryżu, w Gabinetach Rycin w Genewie i we Fryburgu oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Szwajcarii, Anglii Francji , Belgii, Holandii, w Niemczech i w USA.