Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Wykorzystywane są one przez system statystyki odwiedzin na stronie. Możesz wyłączyć cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Rozumiem

Janusz Lewandowski

Urodził się 2 lipca1937 roku w Rokiciu koło Płocka . Studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Płużańskiego i prof. Nacht - Samborskiego. Dyplom uzyskał w 1964r.

Od ukończenia studiów Janusz Lewandowski brał aktywny udział w życiu artystycznym. Wystawiał między innymi w Bodjak a Galerie w Hamburgu (1986), w Galerii Pokaz w Warszawie (1993), w Muzeum Mazowieckim w Płocku (1998).Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, w licznych plenerach i sympozjach problemowych. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m. in. wyróżnienie w konkursie pt. „Metafora w malarstwie polskim '' w Radomiu, nagrodę Prezydenta Warszawy, nagrodę w „Artyści w Międzynarodowym Roku Dziecka'' , kilka nagród za plakaty, nagroda za projekt aranżacji wnętrza Bazyliki p. w. Św. Teresy w Łodzi, III nagrodę za malarstwo na wystawie „Polska-Japonia” (1995)

Twórczość Janusza Lewandowskiego wpisuje się w nurt polskiego symbolizmu. W pustej przestrzeni mazowieckich pól umieszcza postacie-wiejskich chłopaków, roześmiane uwodzicielskie dziewczęta, smutnych starców. Towarzyszą im przydomowe zwierzęta kury, gęsi, gołębie, wrony. Postacie prowadzą dialog między sobą ,zwierzęta i przyroda obserwują ich poczynania. Nad wszystkim panuje nieskończona przestrzeń ukazując dominację natury i kruchość ludzkiej egzystencji.

Artysta operuje zgaszoną paletą barw, którą ożywia żółcieniami, różami ,kraplakami,. W swoich pracach kreuje nastrój tajemniczości, melancholii i przemijania.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku , w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych „Zachęta” oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Anglii, Austrii, Francji, Japonii, Dani, we w Włoszech, w Niemczech, Szwecji, USA.