Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Wykorzystywane są one przez system statystyki odwiedzin na stronie. Możesz wyłączyć cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Rozumiem

Uta Henryka Gnatowska

Studiowała historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1970 roku ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dyplomem konserwatora zabytków.

W latach 1973-74 pracowała jako konserwator m. in. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Od wczesnych lat 70-tych zajmuje się malarstwem sztalugowym (prace olejne i akwarele). Tematem prac artystki są martwe natury, pejzaże i kwiaty. W martwych naturach zestawia przedmioty codziennego użytku – gliniane dzbany, misy i kosze, w których umieszcza owoce i warzywa. Stare żelazka przedstawia na haftowanych płóciennych serwetach. W martwej naturze pt. To, co najważniejsze ... na miękkim zielonym aksamicie kładzie chleb, obok stawia szklankę z mlekiem. Obrazy artystki przenika ciepło, harmonia i spokój.

Na swoim koncie ma ponad 50 wystaw indywidualnych m. in. w Galerii „Nowy Świat” (1986), w Galerii Zapiecek (1998), w Lloyd Henry’s Gallery, Manistee , MI, USA (1995), Kurhaus w Bad Krozingen , Niemcy (1987), w Galerii Zapiecek (1998), w Galerii „ Dzwonnica’’ Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym (1998), w MOK „Centrum” w Zawierciu (2004).

Brała udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. we Francji, Bułgarii, USA.