Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Wykorzystywane są one przez system statystyki odwiedzin na stronie. Możesz wyłączyć cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Rozumiem

Leon Gruzd

 

Leon Gruzd

Urodził się w 1944 roku na Litwie.

 Poszukiwania twórcze  artysta rozpoczął od obserwacji przyrody. W niej odnajdywał przyszłe pierwowzory swych rzeźb. Ten ideał wzbogacał poszukiwaniami własnej drogi, przez kontakty z innymi twórcami w kraju i za granicą. Poparte lekturą i codzienną pracą zaowocowały one rzeźbami dojrzałymi w formie i wysublimowanymi w treści.

   Modelunek jego rzeźb - często owalne, wygładzone formy o dużej dynamice i nadrealności, przechodzą w istoty i rzeczy abstrakcyjne. Rzeźby Gruzda noszą w sobie zarówno ślady ludzkiej witalności, jak też nieskończonego w formie i rysunku świata przyrody. Można doszukiwać się w nich osobistych asocjacji z pogranicza najnowszych kierunków sztuki formizmu i figuratywizmu   Rzeźby Leona Gruzda są przyjazne człowiekowi, posiadają walor dekoracyjny, przyciągają kształtem i barwą.

 W latach 1973-1998 zorganizował 9 wystaw indywidualnych . Brał udział w 15 wystawach zbiorowych w kraju i w Niemczech i USA.

 Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków od 1978 roku. Jest członkiem i założycielem Zrzeszenia Artystycznego "ZA" w Rawce.