Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Wykorzystywane są one przez system statystyki odwiedzin na stronie. Możesz wyłączyć cookies w ustawieniach swojej przeglądarki.

Rozumiem

Janusz Dziurawiec

Urodził się w 1950 roku. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1980 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Jana Tarasina.

W twórczości artysty dominują cykle tematyczne. W 1984 ukończył blisko dziesięcioletnią pracę nad cyklem II strefa. Przewodnim motywem tych prac był człowiek żyjący w rzeczywistości przesyconej brudem i brzydotą. Bohaterowie jego obrazów upodabniali się do otaczającego krajobrazu - byli tak samo szarzy, smutni i pozbawieni nadziei. W drugiej połowie lat 80 powstawały prace zatytułowane „Las 1” i „ Las 2” , a od końca lat osiemdziesiątych obrazy pt. Narodziny rzeki o tematyce związanej z przyrodą Tatr i Bieszczad, ukazujące ich piękno, dzikość i nieprzystępność.

Od wielu lat tworzy pejzaże miejskie przedstawiając w migawkowy sposób pełne gwaru i ruchu ulice Paryża i Warszawy. Chętnie maluje pozbawione obecności człowieka widoki miasta z ulicami pełnymi świetlnych refleksów odbitych w wodzie. Przedstawia krajobrazy z mocno wyeksponowanym pierwszym planem, różnicując głębię ostrości. Stosuje złamaną paletę barw z dominacją szarości, przybrudzonych błękitów, zgaszonych żółci, brązów.

Swoje prace prezentował na około 50 wystawach indywidualnych. Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą m. in. w Szwecji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Francji, Bułgarii, Indiach. Brał udział w wielu aukcjach na cele charytatywne.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie, w Musée des Arts Contenporains w Paryżu, w BWA w Kielcach, w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Radomiu, Wałbrzychu, Włocławku, w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.